Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Uszkodzenie więzadła krzyżowego - rehabilitacja

Opublikowany 2018/01/25

USZKODZENIE WIĘZADŁA KRZYŻOWEGO - REHABILITACJA

Uszkodzenie więzadła krzyżowego znajdującego się w stawie kolanowym jest niestety dość częstym schorzeniem ortopedycznym. Jego głównymi funkcjami są bierna stabilizacja stawu kolanowego oraz dbanie o poprawną kinematykę, czyli ruch w stawie. Wiele urazów, w trakcie których dochodzi do naderwania lub zerwania tego więzadła kończy się operacją.

Co należy robić po operacji?

Zaraz po wykonaniu zabiegu należy poddać pacjenta krótkiemu odpoczynkowi, po czym wdrożyć stopniowo działania fizjoterapeutyczne.

Istotną sprawą jest metalowy implant, który może znajdować się w stawie po operacji. Jest to ważna informacja dla terapeuty, ze względu na wiele przeciwwskazań do zabiegów fizykoterapeutycznych.

Rehabilitację rozpoczyna się od stopniowego wdrażania pacjenta do czynności dnia codziennego. W pierwszej fazie, gdy ból pooperacyjny jest jeszcze zbyt silny, stosuje się masaże mięśni kończyn oraz zabiegi o działaniu przeciwbólowym.

Po zdjęciu szwów można rozpocząć stopniowe ćwiczenia fizyczne, mające skłonić psa do obciążania operowanej kończyny.

Do tego celu służą ćwiczenia na bieżni w odciążeniu, ćwiczenia na poduszkach sensomotorycznych (zwanych popularnie jeżykami lub beretami) oraz ćwiczenia na równoważni. Do tego dołącza się również masaże w celu lepszego odżywienia mięśni będących w zaniku oraz rozluźnienia mięśni w zdrowej kończynie, nadmiernie obciążanej.

Z zabiegów fizykoterapeutycznych (bez innych przeciwwskazań) stosuje się laseroterapię, ultradźwięki, magnetoterapię, elektroterapię przeciwbólową TENS, elektrostymulację mięśni w zaniku oraz ciepłolecznictwo po ustaniu stanu zapalnego.

Ważnym elementem rehabilitacji jest również dbanie o elastyczność blizny. Jej jakość warunkuje odpowiedni zakres ruchu w stawie.

W miarę postępów czas ćwiczeń ulega wydłużeniu i ich intensywność rośnie, aż do momentu uzyskania pewnego chodu na operowanej kończynie i przywrócenia jej równomiernego umięśnienia.

Czy można uchronić zwierzę przed operacją?

Jeśli są takie wskazania od weterynarza, że jest szansa, na powrót do sprawności bez wykonywania operacji, należy podjąć takie działania.
Rehabilitacja opiera się wtedy przede wszystkim na leczeniu stanu zapalnego i poprawie regeneracji uszkodzonych tkanek. Wiele pacjentów poddawanych tego rodzaju terapii poprawia swój stan zdrowia. Należy jednak restrykcyjnie kontrolować ruch zwierzęcia i eliminować czynności, które predysponują do urazu więzadeł.

----------------------------------------------------------------
mgr fizjoterapii, zoofizjoterapeutka Magdalena Bandurek
Fizjo-Pet-Med
Łódź, ul. Brzeźna 3, bud.3
Umawianie wizyt i konsultacje: 
tel.: 500 158 667